Травна система собак

18.01.2021
Травна система собак

Травна система собак

Коли мова йде про харчування домашніх тварин: котів та собак, часто, звучать питання типу - Чи можна годувати цуценят/кошенят кормом для дорослих тварин? Що краще: свинина чи яловичина? Скільки разів годувати?... А чи є в нас базове розуміння, що таке система травлення тварин: як побудована, з яких органів складається, що відбувається у тому чи іншому відділі цієї системи? Маючи навіть поверхневе уявлення про систему травлення, велика кількість питань, які виникають у господарів тварин, може знайти відповідь, не звертаючись до спеціалістів з харчування, Інтернету чи інших джерел. Тому у цій статті ми вирішили нагадати основні моменти будови та функціонування травної системи тварин.

Сьогодні мова піде про травну систему собак.

Травна система являє собою органи, основною функцією яких, є споживання їжі, її просування, механічна та хімічна обробка, всмоктування необхідних для організму поживних речовин та виділення неперетравлених залишків. Собаки по цитофізіології та біохімії травлення відносяться до всеїдних. Тривалість процесів травлення може значно відрізнятися залежно від раціону, інтервалів годівлі, параметрів навколишнього середовища, фізіологічного стану, віку та навантажень.

Травна система складається з травного каналу та додаткових органів.

Травний канал поділяється на:

 • Ротову порожнину (довга та вузька у одних порід, коротка та широка у інших);
 • Глотку;
 • Стравохід;
 • Шлунок;
 • Кишечник (тонкий та товстий відділ);
 • Анальний канал з анальним отвором.

Додаткові органи:

 • Зуби - служать для захоплення та утримання їжі, відкушування та механічного подрібнення їжі, а також для захисту та атаки. Можуть бути молочними та постійними. Заміна молочних зубів на постійні відбувається починаючи з кінця четвертого місяця, повний розвиток постійних зубів настає у шість-сім місяців. Всього зубів - 42, у т.ч. різці – 12шт, ікла – 4шт, премоляри – 16шт, моляри -10шт;
 • Язик - м’язовий орган, покритий слизовою оболонкою, використовується для захоплення та переміщення їжі, рідини та їх смакового аналізу, приймає участь у формуванні звукових сигналів. Спинка язика покрита механічними та смаковими сосочками;
 • Залози: слинні залози (виробляють слину), залози шлунку (виробляють шлунковий сік), кишкові залози (кишковий сік та слиз), печінка (жовч) + жовчний міхур, підшлункова залоза (виробляє панкреатичний травний секрет, який містить ферменти, що розщеплюють білки, вуглеводи, жири, а також гормони інсулін та глюкагон).

Хотілося б ще додати про надважливі залози:

 • Підшлункова залоза є одночасно залозою внутрішньої секреції (продукує гормони –інсулін, глюкагон, соматостатин…) та залозою зовнішньої секреції (продукує ферменти - трипсин, ліпазу, амілазу…) ;
 • Печінка приймає участь у різноманітних процесах обміну речовин, є накопичувальним, фільтраційним та знешкоджуючим органом. Функціонування печінки пов’язане з особливостями її клітин – гепатоцитів та особливим включенням в систему кровообігу. Через ворота печінки проходять печінкова артерія – постачає печінку киснем та воротна вена – проходить від органів травлення для очищення крові та обміну речовин. Гепатоцити утворюють жовч, яка потрапляє у жовчні протоки. Жовчний міхур є резервуаром для жовчі у переривах між травленням.

 

 Тож, як все відбувається?

Перед тим як споживати будь-який корм, собака оцінює його за допомогою зору та нюху, вибирає те, що їстівне та захоплює їжу зубами. Воду та рідку їжу собака п’є за допомогою язика.

Корм потрапляє у ротову порожнину, де розминається, подрібнюється та швидко проковтується. Ретельного подрібнення у ротовій порожнині не відбувається, собаки можуть заковтувати великі шматки майже не пережовуючи. У ротовій порожнині корм піддається впливу слини, яка зволожує та ослизнює харчовий ком, що сприяє проходженню його далі по травній системі. Виділення слини у собак відбувається на наявність та запах корму.

Цікаві факти:

 • Слина складається з: води (98-99%), неорганічних компонентів (хлоридів, фосфатів…), органічних складових (альбуміни, глобуліни, муцин);
 • У слині собак відсутня альфа амілаза, що гідролізує крохмаль;
 • pH слини 7,5;
 • Слина собак володіє бактерицидними властивостями завдяки лізоциму, який здатний руйнувати стінку бактеріальної клітини.

 

З ротової порожнини їжа проходить через глотку у стравохід.

Глотка з’єднує ротову порожнину з стравоходом, а носову порожнину з гортанню. У слизовій оболонці глотки розташовані невеликі слизові залози, секрет яких полегшує проходження їжі у стравохід. М’язовий шар глотки забезпечує ковтальні рухи та просування їжі. Стравохід – трубчастий м’язовий орган, що забезпечує транспортування їжі від глотки в шлунок.

Далі їжа потрапляє до шлунку.

Шлунок у собак простий, однокамерний, залозистого типу (слизова оболонка з залозами займає майже всю поверхню шлунку), може змінюватись у об’ємі (до 8 літрів), має V подібну форму.  В шлунку відбувається часткове перетравлювання їжі – ґрунтовному травленню у шлунку піддаються лише білки та емульговані жири. Травлення у шлунку відбувається завдяки шлунковому соку, який містить соляну кислоту, ферменти, мінеральні речовини та слиз. Кількість шлункового соку, що виділяється різна (0.3-0.9л/на 1 прийом їжі) і залежить від типу харчування.

Потім вміст шлунку потрапляє у тонкий відділ кишечнику, де відбувається перетравлення білків, жирів, вуглеводів завдяки ферментам підшлункової залози, кишкового соку (секреція якого відбувається постійно) та жовчі. У тонкому кишечнику відбувається всмоктування продуктів гідролізу: амінокислот, моноцукрів, жирних кислот, моногліцеридів та гліцерину.

Далі у товстому кишечнику відбувається всмоктування води та електролітів. Саме у товстому відділі кишечнику міститься основна маса бактерій шлунково – кишкового тракту, склад флори змінюється зі зміною раціону.

В кінці, вміст товстого відділу кишечнику потрапляє у анальний канал, що регулює виведення калових мас у зовнішнє середовище, який закінчується анальним отвором. У собак з боку від анального отвору відкриваються протоки параанальних залоз, що виділяють густий секрет з специфічним запахом характерним для собак.

Отакий шлях проходить їжа, якою ми годуємо наших домашніх улюбленців і від того, наскільки ця їжа буде якісною та безпечною, залежить бездоганна робота цієї дивовижної, злагодженої та вивіреної системи.

« Назад
Імпортер продукції Husse в Україну - ТОВ “ГУД ПЕТ ФУД” - Ідентифікаційний код 41999828 - Адреса: 01001, м. Київ, - вул. Хрещатик, 7/11, офіс 207
VISA   MasterCard   
Scroll