Особливості харчування стерилізованих чи кастрованих собак

05.11.2021
Особливості харчування стерилізованих чи кастрованих собак

Що таке стерилізація/кастрація тварин, навіщо це потрібно, чи потрібно це саме моїй тварині, чому стерилізовані/кастровані собаки вимагають особливого підходу до вибору харчування, чи потрібне особливе харчування тваринам після стерилізації/кастрації, що особливого міститься у раціонах для стерилізованих/кастрованих тварин…і ще безліч питань, які виникають у власників домашніх тварин. Тож, давайте з початку розберемося з термінами.

Кастрація – операція, при якій штучно припиняється функція статевих залоз самців або самок.

 • Видалення статевих залоз у самців називається орхідектомією (від грецького орхідес – яєчка і латинського ектомія – вирізування), а видалення статевих залоз у самок – оваріоектомією (оваріа – яєчники).
 • Статеві залози виконують секреторну (утворення статевих клітин) та гормональну (продукування статевих гормонів) функції. Гормональна функція статевих залоз тісно взаємозв’язана з функціональною діяльністю залоз внутрішньої секреції.
 • Після штучного припинення функції статевих залоз значно змінюється обмін речовин і діяльність залоз внутрішньої секреції (надниркова залоза, щитоподібна залоза, гіпофіз).
 • Зміни в діяльності залоз внутрішньої секреції впливають на фізіологічний стан тварини і спричиняють кількісні та якісні зміни в органах та тканинах кастрованих/стерилізованих тварин, та позначаються на їх поведінці.

В результаті кастрації знижується кількість статевих гормонів в крові, що призводить до пригнічення вторинних статевих ознак, не виробляються сперматозоїди та яйцеклітини, завдяки чому запліднення стає неможливим.

Стерилізація собак та котів - це втручання, основною метою якого є запобігання розмноження. У самок видаляються роги матки, а у самців проводиться перев'язка сім'явиносних проток (вазорезекція). Статеві органи залишаються на місці і, продовжуючи функціонувати в звичайному режимі, виробляють гормони.

Гормони статевих залоз:

 • Тестостеро́н (від лат. testis «чоловіче яєчко, чоловіча сила» і грец. στερεόω «зміцнюю») — чоловічий статевий гормон; за біохімічною природою — стероїд. Тестостерон виробляється, головним чином в яєчках, яєчниках, а також (менше) у плаценті та надниркових залозах. Тестостерон стимулює розвиток чоловічих статевих органів та вторинних статевих ознак, відповідає за вуглеводно-жировий обмін, роботу сальних залоз, регуляцію статевого циклу, ріст та формування кісткової системи та підтримку тонусу м’язів. Зниження рівня цього гормону призводить до втрати м'язової маси і надалі до вповільнення метаболізму. Кінцевим результатом є збільшення жирового прошарку.
 • Естроген (грец. οίστρος — жвавість і яскравість + грец. γενος — рід) — група стероїдних гормонів, що виробляється в основному фолікулярним апаратом яєчників у жіночої статі. У невеликих кількостях естрогени виробляються також яєчками у чоловіків і корою надниркових залоз обох статей. Функції: забезпечення овуляції, участь у жировому обміні (зниження рівня естрогенів – збільшення ваги), регулювання роботи органів сечостатевої системи, чинить сильний фемінізуючий вплив на організм, стимулює розвиток жіночих статевих органів, формування вторинних статевих ознак за жіночим типом, ріст і закриття епіфізів довгих трубчастих кісток, пригнічує лактацію, стимулює синтез ряду транспортних білків та фібриногену, має прокоагулянтну дію, підвищує концентрацію у крові тироксину, заліза, міді, володіє антиатеросклеротичними властивостями, приймають участь у водно-сольовому обміні. Якщо яєчники знижують вироблення естрогену, то організм намагається отримати його з інших джерел. Жирові клітини мають здатність синтезувати жіночий гормон і коли є дисбаланс у рівні естрогену, організм реагує на це шляхом перетворення калорій на жирові клітини. Починається доволі швидке нагромадження жирових відкладень.
 • Прогестерон (від лат. pro — перед, раніше, на користь і лат. gestatio — вагітність) — статевий гормон хребетних тварин та людини. За хімічною природою — стероїд. Прогестерон — проміжний продукт при синтезі всіх гормонів стероїдного типу. Основне місце синтезу прогестерону — жовте тіло яєчників, плацента у період вагітності. Прогестерон разом з естрадіолом регулює естральний цикл у ссавців. Під дією прогестерону слизова оболонка матки набуває здатність до імплантації заплідненої яйцеклітини. При відсутності заплідненої яйцеклітини жовте тіло атрофується, а синтез прогестерону зменшується. Прогестерон пригнічує активність гладенької мускулатури матки, чим запобігає можливості перерваної вагітності. Прогестерон не має прямого впливу на збільшення маси тіла, але побічно може призвести до такої проблеми – він допомагає виводити з організму зайву рідину, і коли його рівень знижується, це призводить до утворення набряків і збільшення ваги.

Що за причина та які наслідки кастрації/стерилізації тварин?

Причини:

 1. З лікувальною/«умовно-лікувальною» метою. З лікувальною метою каструють тварин при інтравагінальних грижах, орхітах, переорхітах при пораненні сім’яників, захворюваннях сім’яного канатика, онкологічних хворобах. «Умовно-лікувальна» мета: зниження ризиків виникнення певних захворювань.
 2. З метою запобігання небажаного, безконтрольного розмноження.
 3. З метою зміни поведінки – зниження рівня агресивності та домінування, підвищення рівня контрольованості (тварини не намагаються втікати з дому, на прогулянці у пошуках партнера, зниження конфліктності), кастрований кобель припиняє ставити мітки (особлива проблема, коли дане явище відбувається вдома), виключення проблеми імітації статевого акту.

Процедура кастрації/стерилізації домашніх тварин може тягнути за собою негативні наслідки: ризики під час оперативного втручання (пов’язані з наркозом, післяопераційними ускладненнями тощо), нетримання сечі, розвиток ожиріння та інше.

Що робити?

На розвиток чи уникнення більшості ускладнень після процедури кастрації/стерилізації господарі тварин не можуть вплинути.

Але уникнути після зазначеної процедури такого ускладнення як ожиріння цілком та повністю в межах можливостей турботливих та люблячих господарів тварин. Потрібно проявити трохи зацікавленості, потурбуватися про достатній рівень фізичної активності чотирилапого друга та підібрати якісне та відповідне харчування для свого домашнього улюбленця.

Спеціалісти Husse звичайно розробили спеціальні раціони для таких особливих тварин, щоб підтримати їх у відмінній формі та забезпечити усіма необхідними поживними речовинами для повноцінного та здорового життя!

У раціонах для кастрованих/стерилізованих тварин від Husse містяться не лише високоякісні перевірені інгредієнти тваринного походження європейської якості, оптимальний баланс білків та жирів, але і особливі речовини, для підтримки оптимальної фізичної форми вашого улюбленця.

Корми для кастрованих/стерилізованих собак від Husse містять наступні особливі речовини:

 • L-карніти́н (лат. Levocarnitinum, англ. Levocarnitine, також л-карнітин, левокарнітин, вітамін BT, вітамін B11) — природна речовина, споріднена з вітамінами групи В. Він синтезується в організмі, в основному в печінці усіх ссавців, також його називають вітаміноподібною речовиною. L-карнітин є найважливішим елементом-учасником метаболізму жирів, а саме допомагає перетворити жири в енергію та зменшити їх запаси в організмі, при цьому м‘язова маса не втрачається.  
 • Лецитин (від грец. λέκιθος — «яєчний жовток»)  — це фосфоліпід, який бере участь в утворенні мембран клітин, особливо в нервових волокнах та головному мозку. Регулярне застосування лецитину призводить до зниження рівня холестерину в крові і стінках кровоносних судин, а також підвищує здатність жовчних кислот виводити це з'єднання з кровотоку. Має нейротропну дію, яка проявляється в зниженні дратівливості, стомлюваності та у поліпшенні показників уваги, здатності до навчання і пам'яті. Лецитин є добрим гепатопротектором (захищає клітини печінки), його також використовують при лікуванні хвороб печінки та жовчного міхура.

Husse пропонує вашим чотирилапим улюбленцям:

Sterilised (СТЕРИЛАЙЗД) - для собак середніх та великих порід (гранула 11,5х11,5 мм)

Sterilised Mini (СТЕРИЛАЙЗД МІНІ) - для собак малих порід (гранула 8,5х8,5 мм)

Обидві пропозиції – це повнораціонний супер преміум корм для кастрованих/стерилізованих дорослих собак старше 12 місяці, який:

 • поєднує у собі обмежений рівень жирів з високим вмістом білків та L-карнітину для сприяння метаболізму жирів,
 • на основі курки та забезпечує повноцінне харчування і контроль ваги;
 • містить лецитин для підвищення засвоюваності жирів, оскільки саме лецитин допомагає перетворювати жири з  важко- на легкоперетравні;
 • завдяки оптимальному балансу білків та жирів допомагає вашому вихованцю бути у гарній формі, чудово почуватися та виглядати.

Міцного здоров’я та гарного самопочуття вам і вашим хвостикам у будь-яких життєвих обставинах!

« Назад
Імпортер продукції Husse в Україну - ТОВ “ГУД ПЕТ ФУД” - Ідентифікаційний код 41999828 - Адреса: 01001, м. Київ, - вул. Хрещатик, 7/11, офіс 207
VISA   MasterCard   
Scroll